Meslek Standardı

Tarihi milattan önce 3.000 yılına kadar dayanan, dünya genelinde sağlık dahil bir çok alanda kabul gören masaj, ülkemizde ne yazık ki uzun bir süre ihmal edildi ve gerçek değerini göremedi. Buna karşılık 25 Temmuz 2010 tarihinde yayınlanan ve Masaj Salonları'nı kapsayan yönetmelik ile bu durum değişti ve devlet ilk defa masajı resmi bir tanım altına almış oldu.

İşletmelere bir düzenleme getiren bu yönetmelik yayınını takiben, işletmelerde sunulan uygulamaların ve uygulayıcıların da bir düzenleme altına alnıması gerekliliği doğdu. MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu) ve TESK (Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu) işbirliğinde ulusal meslek standartlarını belirlemek üzere 15 Ocak 2011 tarihinde başlatılan çalışma,  21.03.2012 tarih ve 28240 sayılı Resmi Gazete'de Masaj Uygulayıcısı Meslek Standardı'nın yayınlanması ile tamamlanmış oldu.


Yayınlanmış olan Masaj Uygulayıcılığı Meslek Standardı ile (eski adıyla) Masörlük/Masözlük, artık Türkiye'de resmen 3. seviye bir meslek olarak kabul edildi.


Tüm sektör paydaşları için olumlu ve geleceğe yönelik düzenleme getirecek olan bu çalışma, sektörün toplam kalitesini arttırmak ve bilinçsiz uygulamaların doğurduğu olumsuz örnekleri engellemek için büyük bir adımdır. Meslek standardı sonrasında artık masaj uygulamalarındaki farklılık ve bilgi eskikliğinin ortadan kalkacağını umuyor ve bu gelişmenin hepimize hayırlı olmasını diliyoruz.

UMS (Ulusal Meslek Standardı) kapsamında yayınlanan Masaj Uygulayıcısı Meslek Standardı'nın tam metnine ulaşmak için aşağıdaki ikona tıklayabilirsiniz.

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller masajokulu.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2019