WİPLASH YARALANMALARI

Vertebralarda ani olarak hiperekstansiyon ve hiperfleksiyon ile eklem ve yumuşak dokularda dejenerasyon meydana gelmesidir. Vertebralarda küçük kaymalarda oluşabilir. Çoğunlukla trafik kazalarında servikal vertebralarda görülmektedir. Trafik kazalarının dışında spor yaralanmaları ve iş kazaları sırasında vertebraların ani ve hızlı bir şekilde hareket etmesiylede oluşabilmektedir.

Semptomlar yaralanmalardan sonra 24 saat içerisinde ortaya çıkabileceği gibi günler yada haftalar sonrada çıkabilir. Altı aydan uzun süredir devam ediyorsa kronik whiplash olarak değerlendirilir. Servikojenik baş ağrıları, baş dönmesi, kollarda ve ellerde uyuşmalar, boyun ve sırt bölgesinde miyofasyal ağrılar, kas spazmları, unutkanlık, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu ve sinirlilik gibi semptomlar görülebilir.

Akut evrede ödem için terminus ve aksillar bölgede manuel lenfa drenajı uygulanabilir. Masaj kontraendikedir.

Subakut evrede üst sırt ve boyun kaslarında hipertonisite azaltıcı masaj teknikleri, adezyonları önlemek için servikal ve torakal eklem hareketleri uygulanır.

Kronik whiplash için transvers friksiyon, nöromuskuler masaj, miyofasyal germeler ve servikal traksiyon uygulamaları yapılır.

 

 

 

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller masajokulu.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2019