TRAKSİYON

Eklem aralıklarını genişletmek ve eklem çevresi yumuşak dokuları germek için uygulanan çekme hareketlerine traksiyon adı verilir. Yaygın olarak servikal ve lumbal vertebralar için uygulanır.

Traksiyonda amaç, intervertebral aralıkların genişlemesi, intervertebral foramenlerde açılma, longitudinal ligamentler ve paravertebral kaslarda gerilme oluşturmaktır. Bunun sonucunda sinir kökü basılarının azaltılması veya ortadan kaldırılması, disk herniasyonlarının azalması, normal faset pozisyonunun sağlanması gibi sonuçlar elde edilmektedir. Ancak bu etkileri elde edebilmek traksiyonun etkin bir şekilde uygulanması ile sağlanabilmektedir. Doğru pozisyon, yeterli çekme kuvveti ve yeterli süre ile uygulanan traksiyon terapötik etkilerini hemen ortaya çıkarmaktadır.

Lumbal spinal traksiyon sırtüstü ve yüzüstü yatar pozisyonda, servikal spinal traksiyon sırtüstü yatar veya oturma pozisyonunda uygulanır. Ancak sinir kökü basısı mevcut ise servikal traksiyon sırtüstü yatar pozisyonda boynun 20-30 derece fleksiyonu ile uygulanmalıdır. Sırtüstü yatar pozisyonda baş ve boynun stabilitesi korunur ve oturma pozisyonuna göre daha stabildir. Fleksiyonda foramenlerin çapları artar, ekstansiyonda ise azalır. Fleksiyonda iken yapılan traksiyonda posterior intervertebral foramenlerde daha fazla açılma meydana gelir. Bu sebeple sırtüstü yatar ve fleksiyonda uygulanması traksiyonun etkinliği bakımından önem kazanır.

Enfeksiyon, malignite, kırıklar, oteoporoz, hipermobil eklemler, gebelik gibi durumlarda traksiyon uygulamaları kontraendikedir.

 

 

 

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller masajokulu.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2019