Stres Üzerine Masajın Etkileri

Organizmanın dengesini bozan uyarıcılar stres tepkisine yol açmaktadır. Solunum güçlüğü, anksiyete ve stres ataklarının semptomlarından biridir. Böyle bir atak sırasında sırt bölgesine uygulanan masaj solunumu rahatlatır. Stres uykusuzluk semptomları da oluşturmaktadır. Gevşemeyi sağlayan masaj derin bir uykuyuda beraberinde getirir. Stres bağışıklık sistemini baskılar. Aids benzeri bir etkiyle vücudu savunmasız hale getirip bir çok hastalığa zemin hazırlar.

Vücutta biriken toksinler baş ağrıları, kas ağrıları, eklem ağrıları gibi ağrılara yol açar. Masaj venöz dolaşımı artırarak toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlar. Kaslarda biriken laktik asit, karbondioksit, gibi toksik atıklar dolaşım artırıldığında kaslardan uzaklaştırılması daha hızlı meydana gelir.

Barsakların düzenli olarak boşaltılması toksik atıkların atılmasında önemli bir rol oynar. Karın bölgesine uygulanan masaj barsakların işlevlerini düzenli olarak yerine getirmesini sağlar. Toksinler periartiküler yapılarda iltihap ve ağrıya sebebiyet verebilirler. Periartiküler yapıların dolaşımı masaj yolu ile artırılabilir. Toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasında manuel lenfa drenajı çok değerli bir yere sahiptir.

 

 

 

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller masajokulu.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2019