logo orta
logo sağ

REFLEKSOLOJİNİN ETKİ MEKANİZMASI VE ETKİLERİ

Refleksolojinin etkileri kanıta dayalı bilimsel çalışmalarla desteklenmiş olsada nasıl etki ettiği tam olarak anlaşılmamıştır. Etki mekanizmasının nasıl işlediği tam olarak bilinmesede bu mekanizmayı açıklayan çeşitli teoriler tanımlanmıştır.

1: Herhangi bir hastalık, travma yada stres sebebiyle bloke olan yaşam enerjisi blokajın olduğu bölgedeki organların sağlıklı olarak çalışmasına engel olur. Refleksoloji ile blokajın açılması enerjinin serbestçe akmasını sağlayarak iyileştirir görüşünü savunmaktadır.

2: Laktik asit, ürik asit ve kalsiyum mikrokristalleri ayaktaki sinir sonlanmalarında birikerek dolaşımı kısıtlar. Refleks bölgelerine uygulanan teknikler ile bu atıklar kan ve lenf dolaşımına boşaltılması dolaşımın artması ile sonuçlanır görüşünü savunmaktadır.

3: El, ayak ve kulaklarda yer alan refleks bölgeleri ile organlar arasındaki ilişkiyi savunan bir teoridir. Refleksoloji teknikleriyle reseptörlerin uyarılması sonucu ortaya çıkan elektrokimyasal mesajlar ve nöronların yardımıyla ilgili organlar uyarılır. Bunun yanısıra gevşemeyle otonom yanıtlar ortaya çıkarak endokrin ve immün sistemi etkiler. Endorfin salınımı ile ağrının azalmasını sağlar görüşünü savunmaktadır.

Mekanizmayı kısaca özetlersek, refleks bölgelerde çeşitli manipülasyonlarla oluşturulan impuls, nörolojik sinir refleks yolu ile hedeflenen organlara ve salgı bezlerine iletilir. Aynı zamanda dolaşım ve bağışıklık sistemide uyarılır. 

 

Refleksolojinin Etkileri

Tedavi Sırasında:

 

Gevşeme ve rahatlama

Hafif terleme yada üşüme

Karıncalanma yada seyirme hissi

Duygusal değişiklikler ( ağlama yada gülme isteği)

Boğazda ve ağızda kuruma hissi

Uyuma

 

Tedavi Sonrası:

 

Streste azalma

Dinç ve dinamik hissetme

Ağrıda azalma

Kaliteli uyku

Fiziksel iyileşme

Motivasyon ve konsantrasyon artışı

 

İlk Seanslarda Oluşabilecek Reaksiyonlar:

 

Aşırı terleme

Sık idrar boşaltımı

Baş ağrıları

İştahta artma yada azalma

Uykusuzluk yada fazla uyuma

Fazla susama

 

İlk birkaç tedavi sonrasında kısa süreli bazı reaksiyonlar oluşabilir. Bu reaksiyonlar 24-48 saat içerisinde ortadan kalkar ve takip eden tedavilerden sonra oluşmaz. Bu reaksiyonlar her hastada olmayabilir ancak bu olası reaksiyonlar hastaya önceden bildirilmeli ve hastanın endişelenmesi engellenmelidir.

 

 

Prof. Dr. Ahmet Hamdi Turgut Masaj Okulu

Masaj Kursu Yetkilisi

Feza Karabulut

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller masajokulu.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2017