logo orta
logo sağ

REFLEKSOLOJİ UYGULAMALARI VE TEKNİKLER

Refleksoloji uygulanacak ortamlar hastanın yeteri kadar gevşemesini, kendisini güvende ve rahat hissetmesini sağlayacak biçimde planlanmalıdır. Temiz, düzenli, havalandırılmış ve ideal ısıda olması önemlidir. Hastanın yeterli gevşemesi ve konsantrasyonunun korunabilmesi için aydınlatmanın hafif  ve endirekt olmasına, tedavi sonlanıncaya kadar ortamın sessizliğinin sağlanmasına dikkat edilmelidir. Hafif bir müzik konsantrasyonun artmasına ve gevşemeye yardımcı olacaktır.

Refleksoloji uygulama pozisyonları hastanın durumuyla ilgilidir. En ideal pozisyon sırt üstü yatış pozisyonu olamakla birlikte yatamayan hastalar oturma pozisyonunda tedavi edilirler. Bebekler ise anne, baba, bakıcısı gibi kendini güvende hissettiği kişilerin kucağında tedavi edilmelidirler. Hasta sırt üstü rahat bir pozisyonda yatırılmalı ve uygulayan kişinin hastanın yüzünü görebiliyor olması tedavi sırasında tepkileri kontrol edebilmesi bakımından önemlidir. Uygulayıcı hastanın ayaklarının karşısında bel bölgesini destekleyen rahat bir sandalyede oturmalıdır.Tedavi sırasında hastanın dizlerinin altı desteklenmeli vücuttan ısı kaybını engellemek için bir örtü ile örtülmelidir. Refleksoloji soyunmayı gerektirmemekte ancak kıyafetlerin sıkı olmaması dolaşım bakımından önemlidir. Tedavi sırasında uygulama yapılmayan ayak bir havluyla sarılarak sıcak tutulmalıdır.

Hastanın tedaviden maksimum yararlanabilmesi için tedavi sürecinde alkol, sigara, kafein içeren ve asitli içeceklerden uzak durması, sağlıklı ve dengeli beslenme, uyku hijyeni gibi bazı sağlıklı alışkanlıklara dikkat etmesi gibi önerilerde bulunulmalıdır.

Tedaviden önce hastanın ayakları yıkanmış ve antiseptikle temizlenmiş olmalıdır. Uygulayıcının tırnakları elleri bakımlı olmalıdır. Hastanın ayaklarına temas etmeden önce eller mutlaka ısıtılmalı, soğuk ellerle temas edilmemelidir. Bir ayağın tedavisi tamamlanıp diğer ayağa geçinceye kadar temas kesilmemeli ve her iki ayağın tedavisi tamamlanıncaya kadar tedaviye ara verilmemeli, kesintiye uğratılmamalıdır. Mutlaka her iki ayak tedavi edilmelidir.  

Basınç miktarı hastanın ağrı toleransına göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda ayağın farklı bölgelerine göre de değişiklik göstermektedir. Ayakta dururken vücut ağırlığının en az yüklendiği bölgeler en fazla temasta olan bölgelere oranla daha hassastır. Bunların dışında hiç beklenmedik aşırı duyarlı alanlarlada karşılaşılabilir. Bu durumda hafif baskılar ile başlayarak dokuların duyarlılığı azaldıkça basınç miktarı kademeli olarak artırılmalıdır. Yüzeysel baskılarla uygulanan refleksolojiden gevşeme yada rahatlamanın ötesinde bir etki beklenmemelidir. Daha etkin sonuçlar için teknikler yeterli impulsu sağlayacak derinlikte ve hastanın ağrı toleransı dahilinde uygulanmalıdır. Refleksolojinin etkinliğinde, uygulanan ritmide derinliği kadar belirleyicidir. Yavaş yada hızlı ritimle değil düzenli bir ritimle uygulanmalıdır.

 

Refleksoloji Teknikleri

Refleksoloji  uygulamaları , gevşetme teknikleri ve baskı teknikleri olarak iki kısımdan oluşur. Kaymayı engellemek için herhangi bir yağ yada losyon kullanılmaz. Hastanın ayakları veya uygulayıcının elleri terliyor ise bir miktar pudra kullanılır. Hastanın ayakları çok kuru ise minimum düzeyde olmak üzere yağsız bir nemlendirici kullanılabilir.

Tedaviye başlamadan önce çeşitli sıvazlama, germe ve rotasyon hareketleriyle ısıtma ve gevşeme sağlanmalıdır. Doğrudan baskı tekniklerini uygulamak yada gevşetme tekniklerine fazla zaman harcayarak baskı tekniklerini sınırlı süreyle uygulamakta doğru değildir. Gevşetme teknikleri tedavinin başlangıcındaki kısa bir süreyi kapsar. İleri düzeyde kemik erimesi olan hastalarda germe hareketleri ekarte edilmelidir. Uygulamalar sırasında bir el ile basınç uygularken diğer el ayağı tutarak ayağın hareket etmesini engelleyerek destek olmalıdır. 

 

 

Prof. Dr. Ahmet Hamdi Turgut Masaj Okulu

Masaj Kursu Yetkilisi

Feza Karabulut

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller masajokulu.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2017