Refleksoloji Uygulamaları Yetki Kapsamı ve Eğitimleri

Sağlık Bakanlığı tarafından 27 Ekim 2014 tarihinde Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Yönetmeliği çıkarılmış ve kapsama alınan yöntemlerle ilgili yönetmelik resmi gazetede yayınlanmıştır. 

 http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/10/20141027-3.htm  

Bu yönetmeliğe göre uygulama yetkisi bakanlık tarafından yalnızca hekimlere ve diş hekimlerine verilmiştir. Yönetmelik kapsamına alınan Refleksoloji, Kupa Terapi (Hacamat), Sülük Tedavisi, Osteopati, Kayropraktik ve diğer uygulamalar yalnızca TIP DOKTORLARI yetkisindedir. Uygulamalara ait tam listeye aşağdaki Sağlık Bakanlığı linkinden ulaşabilirsiniz.

http://www.getatportal.saglik.gov.tr/TR,24683/geleneksel-ve-tamamlayici-tip-nedir.html 

Sağlık Bakanlığı kapsamına alınan bu uygulamalara ait eğitimler Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Eğitimleri Mevzuat gereği Üniversiteler ile Sağlık Bakanlığına bağlı Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde verilmektedir. 

http://www.getatportal.saglik.gov.tr/TR,25295/geleneksel-ve-tamamlayici-tip-uygulama-egitimleri-hakkinda-bilgilendirme.html 

Refleksoloji, Osteopati, Kayropraktik, Hacamat gibi eğitimlere katılmadan önce Sağlık Bakanlığı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Daire Başkanlığı yada İl Sağlık Müdürlükleri ile temasa geçip gerekli bilgiyi edinmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

https://www.tisakademi.org/?SyfNmb=1  

Yetki kapsamı dışında uygulama yapanlar ve yine yetki kapsamı dışında eğitim verenler kanunlar karşısında suç işlemiş sayılacaklardır.

 

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller masajokulu.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2019