OSTEOARTRİT

Eklem ağrılarına ve hareket kısıtlığına yol açan kıkırdak yıkımından kaynaklanan eklem hastalığıdır. Eklem kıkırdağındaki aşınmalar sonucu bozulan eklem statiği eklem kapsülünde değişikliklere neden olur. Eklem kapsülü zengin bir sinir ağına sahiptir. Kapsüldeki değişiklikler, eklemi hareket ettiren kaslarda ağrıya yol açar. Hareketleri engelleyerek eklemi korur. Hareket kısıtlığına yol açan, kıkırdak yıkımından kaynaklanan osteoartritlerde yıkımın yanısıra eklemi hareket ettiren kaslarda atoni, atrofi, hipertoni ve hipotoni meydana gelir. Osteoartrite en çok maruz kalan eklemler omurga, el, ayak, kalça ve diz eklemleridir. Yavaş seyreden bir hastalıktır. Rahatsızlık belirtilerinin oluşması yıllarca sürebilir. Bazen hafif olup ünlük yaşamı etkilemez. Bazı durumlarda çok ağır olup yaşam aktivitelerini olumsuz etkileyebilir. Eklem hareketlerini zorlaştıran adezyonlar masajla gevşetilebilir. Dejeneratif değişikliklere uğramış olan kasların dolaşımının artırılması ile kas metabolizması düzenlenebilir. Kas iğciğinin duyu reseptörleri uyarılarak tonus değişiklikleri düzenlenebilir. Kaslar ve eklem kapsülündeki gerginlik ortadan kaldırılıp esneklikleri artırılınca irritasyonlar gerileyerek eklemin hareket kabiliyetide artacaktır.

           

Vertebral osteoartrit sık karşılaşılan bir durumdur. Servikal ve lumbal bölgeler daha fazla etkilenir. Servikal vertebraların en hareketli C5-C6 aralığı en fazla etkilenen kısımdır. Osteofitler spinal korda bası yapabilir. Vertebral arterlere basısıyla vertigo, baş ağrısı gibi semptomlar görülebilir. Boyun hareket ettirildiğinde ağrı oluşur. Lumbal vertebralarda meydana gelen osteoartrit, bel ve bacak ağrıları, hareketlerde kısıtlanma ile karakterizedir.

Osteoartritin ilk yıkıma uğrattığı eklem yapısı disklerdir. Yıkım diskin tüm yüzeyinde eşit oranda olmadığı için hareket segmentinin statik düzenini bozar. İki omurun karşılıklı yüzleri bazı yerlerde birbirine Ligamentler omurların birbirine yaklaştığı yerlerde gevşerken uzaklaştığı yerlerde gerilir ve yaklaşırken bazı yerlerde uzaklaşır. ligamentlerde irritasyon meydana gelir. Zengin duyu sinirlerine sahip ligamentler uyarıları refleks yol ile aynı segmentteki omurga kaslarına iletir. Kasların bir bölümü kasılırken bir bölümü gevşer. Kas ve ligamentlerin gerginliklerindeki değişiklikler ağrıya sebep olur. İlerleyen süreçte diskin yitirilmesi ile vertebraların yüzeyleri birbirine sürtünerek aşınmaya başlar.           

Osteoartritin tam anlamıyla tedavisi olmamakla beraber uygulanan tedavi yaklaşımları ağrıyı azaltmak, eklem hareket açıklığını korumak ve artırmaya yöneliktir. Masaj ve germe kaslar ve eklemlerin dolaşımını artırmak için önemli bir yer tutar. Kas gerginliklerini azaltır. Eklem çevresinde oluşan adezyonları azaltır. Eklem hareket açıklığını korumaya ve geliştirmeye yardımcı olur.

 

 

 

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller masajokulu.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2019