MASAJ VE GERME

Germe, masaj uygulamalarında sıklıkla başvurulan yöntemlerden biridir. Masaj ve germe birbirini tamamlayan önemli bileşenlerdir. Özellikle derin doku masajı masajı çalışmalarında vazgeçilmez tekniklerdir.

Germe konnektif dokuda plastik ve elastik deformasyonlara sebep olur. Viskoz özellikler dokularda uzun süreli değişimlere izin verir. Elastik yada plastik değişimler ve derecesi germe gücü, germe süresi ve doku ısısı gibi faktörlere bağlıdır. Yoğun ve tekrarlı germeler kısalmış kaslarda plastik değişimlerle eklem hareket açıklığının artmasını sağlayacaktır. Uygulanan kuvvet miktarı yeterli değil ise germe süresi önemsiz kalacak plastik deformasyon oluşmayacaktır. Plastik deformasyon oluşturabilmek için yeterli kuvvet ve yeterli süre ile uygulanması gerekmektedir.  Bağ dokuya, dirençli dirençli kuvvetten daha büyük kuvvet uygulandığında etkili bir germe ortaya çıkar. Germe, doku direncini azaltarak germenin süresini ve miktarını artırarak daha etkin bir şekilde uygulanabilir. Germeye karşı direnç, öncelikli olarak eklem yüzeyi, kas tendon sisteminin pasif bileşenlerinde ve kasların kontraktil elemanlarında meydana gelir. Germe, kullanılan teknikler, uygulanan kuvvet miktarı ve germe süresine bağlı olarak kas, fasya, ligament, eklem kapsülü, tendon, sinir gibi tüm dokularda değişiklikler meydana getirir. Doku hasarına yol açmadan plastik deformasyon oluşturmak çok önemlidir. Aşırı kuvvet uygulama sonucu kaslar, tendonlar, ligamentler, eklem kapsülleri zarar görebilir. Bunun sonucu hipermobilite, adezyon, kas gücü kaybı gibi durumlar meydana gelebilir.

Germe kas, tendon, eklem gibi yapıların fonksiyonlarını iyileştirmek, fleksibitesini sağlamak, beden mekaniğini korumak ve geliştirmek için kullanılır. Amacı bu dokuların esnekliğini sağlamak ve pasif direncini azaltmaktır. Kas ağrılarını, dengesizliğini ortadan kaldırıp nöromuskuler sistemin fonksiyonlarını geliştirmektir. Hareketteki kısıtlıklar eklemleri de içeriyorsa manipülasyon, mobilizasyon ve traksiyon gibi yöntemlerden de yararlanılır.

 

 

 

 

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller masajokulu.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2019