MASAJ UYGULANACAK ORTAM VE KULLANILAN MATERYALLER

Masaj uygulanacak ortamlar masaj uygulanan kişinin yeteri kadar gevşemesini, kendisini güvende ve rahat hissetmesini, masaj terapistinin rahat çalışmasını sağlayacak biçimde işlevsel olarak planlanmalıdır. Temiz, havalandırılmış, sessiz, düzenli ve sade olmalıdır. Masaj masası, masaj terapistinin her tarafında rahatlıkla hareket edebileceği şekilde konumlandırılmış, kullanılan ekipmanlar işlevsel ve ergonomik olmalıdır.

Oda ısısı gereğinden düşük olursa masaj uygulanan kişi üşür, gereğinden yüksek olursa masaj terapistinin çalışmasını zorlaştırır. 22- 25 C masaj uygulamaları için ideal ısıdır. Bebek ve çocuklara yapılacak masaj için ayrıca manuel lenfa drenajı uygulanacak hastalar için ise ideal oda sıcaklığı 30- 33 C derecedir.   

Işık, masaj uygulanan kişinin yüzüne doğrudan yansımamalıdır. Hafif ışıklandırma gevşemeye yardımcı olur ancak masaj terapistinin cilt sorunlarını görmesine engel olacak derecede düşük olmamalıdır.

Masaj odaları dışarıdan gelebilecek seslere karşı izole edilmeli, sessiz olmasına özen gösterilmelidir. Masaj uygulamaları sırasında dışarıdan gelen sesler konsantrasyonu bozup gevşemeye engel olur. Tam sessizlik te konsantrasyonu engelleyebilir. Hafif müzikler beyin dalgalarını yumuşatarak kişiyi sakinleştirir ve gevşemesine yardımcı olur.

Masaj uygulanan kişinin rahat olması ve masaj terapistinin vücut mekaniklerinin korunması bakımından masaj masasının özellikleri de önemli yer tutar. Yüksekliği ayarlanabilir ve yüz boşluğu olan masalar masaj uygulamalarında en ideal masa tipleridir. Masaj masasının yüksekliğinin sabit olması durumunda terapistin kendi boyuna göre ayarlaması mümkün olmayacaktır. Bu durumda masa terapistin boyuna göre yüksek ise vücut ağırlığı transferi yerine üst ekstremite kuvveti kullanarak çalışmaya bağlı boyun ve omuz problemleri, alçak ise eğilmeyi gerektirerek bel ve sırt problemlerine yol açacaktır.

Masaj masasının yüksekliği hususunda standart bir ölçü olmayıp doğru yükseklik terapistin boyu ile ilişkilidir. Masaj masasının yanında duran terapist kollarını serbest bırakıp ellerini hafif yumruk yaptığında yumruğunun masaj masasının yüzeyine değecek şekilde ayarlaması ile kendi boyuna uygun yüksekliği elde etmiş olur.

Masaj yağlarının kullanım amacı masaj uygulamalarında deri üzerinde oluşabilecek tahrişleri önlemektir. Ellerin deri üzerinde kayması ve kaslara olan hakimiyetin kaybedilmemesi için çok az miktarlarda kullanılmalıdır. Aksi taktirde masaj yerine yalnızca sıvazlama gerçekleştirilmiş olur ve masajdan beklenen etki elde edilemez.

Yağ, losyon yada kremlerin bitkisel ürünlerden elde edilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Deride allerjik reaksiyonlara sebep olabilecek kimyasallar ve deriyi tahriş edebilecek maddeler bulunan ürünler kullanılmamalıdır. Herhangi bir zorunluluk durumunda pudralardan da faydalanmak mümkündür. Pudra kullanılması zorunlu olmayan durumlarda solunum sistemi sağlığı bakımından tercih edilmemelidir. Masaj uygulamalarında kullanılan yağ, losyon yada kremler doğrudan deriye temas ettirilmeyip önce eller arasına alınmalı ve masaj yapılan bölgeye uygulanmalıdır. Kullanılan bu maddelerin sağlık koşullarına uygun şekilde muhafaza edilmeleri gerekmektedir.

 

 

 

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller masajokulu.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2019