MASAJ UYGULANACAK KİŞİNİN POZİSYONLANMASI

Masaj uygulanan kişinin rahat konumda pozisyonlanması ve gerekli bölgelerin çeşitli materyaller ile desteklenmesi dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biridir. Masaj uygulamalarında yüzüstü, sırtüstü, yan yatış ve oturma pozisyonu olarak dört farklı pozisyon kullanılır. En sık kullanılan yüzüstü, sırtüstü ve yan yatış pozisyonlarıdır. Yüzüstü yatamayan hastalar yan yatış pozisyonunda konumlandırılır. Yan yatmasıda mümkün olmayan hastalar oturma pozisyonunda konumlandırılır.

Yüzstü pozisyonda yatan kişiye masaj yaparken ayak bileklerinin altı silindir biçiminde üretilmiş materyaller veya silindir biçiminde katlanmış bir havlu ile desteklenmelidir. Yüzü masaj masasının kafa boşluğuna yerleştirilmeli, boyun bölgesinin ekstansiyonda olmamasına, çok hafif fleksiyonda olmasına dikkat edilmelidir. Karın bölgesinin altına yerleştirilecek ince bir yastık ile lumbal lordoz azaltılabilir. Özellikle bel ağrısı olan kişilerde mutlaka kullanılmalıdır.

Sırtüstü pozisyonda yatan kişiye masaj yaparken dizlerinin altına koyulacak silindir destek dizlerin hafifçe bükülmesini sağlayarak bel ve karın kaslarını gevşetecektir. Baş ve boyun bölgeside ince bir yastık yada katlanmış havlu ile desteklenmelidir.

Yan yatış pozisyonunda yatan kişinin baş ve boyun bölgesi yastık yada havlu ile desteklenmeli, altta kalan bacak düz olarak uzatılırken üstte kalan bacak fleksiyon konumuna getirilerek altı yastık ile desteklenmelidir.

Masaj uygulanacak kişinin tüm vücudu çarşaf veya havlu ile örtülmeli, yalnızca masaj uygulanacak kısım açıkta bırakılmalıdır. Bu profesyonel bir masaj terapistinin dikkat etmesi gereken önemli bir husustur. Masaj uygulanırken ortam her ne kadar ideal ısıda olsada dolaşımın artması ile vücut ısısının yüzeyden kaybı kişinin üşümesine yol açarak kişinin gevşemesini olumsuz etkileyecektir. Masaj uygulamaları sırasında kişinin üşümesini engellemek için kullanılan bu yöntem aynı zamanda kişinin mahremiyetini korumak ve masaj uygulanan kişi ile masaj terapisti arasında güven duygusu oluşturmak için önemlidir. Masaj uygulamaları sırasında çarşaf yada havluların belirli bölgelerin açılması yada kapatılması sırasında kontrollü davranmak kişiyi tedirgin etmemek gerekmektedir. Bir pozisyon tamamlandıktan sonra diğer pozisyona geçmek için kişinin dönmesi gerektiğinde terapist çarşafı kendi göz hizasını geçecek şekilde kaldırarak masaj uygulanan kişiye vücudunun görünmediğini hissettirmelidir. Masaj uygulamalarında kullanılan çarşaf ve havlu gibi materyaller kesinlikle başka bir kişi için kullanılmamalıdır.

 

 

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller masajokulu.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2019