MASAJ UYGULAMALARINDA VÜCUT MEKANİKLERİ

Masaj, yalnızca eller ile yapılıyor olmasına rağmen tüm vücudun kullanımını gerektirir. Etkili bir masaj uygulaması, manipülasyonları doğru yerlere, uygun basınç miktarını terapistin kendi vücut hareketleri ile uyumlu olarak çalışması ile mümkündür. Masaj terapistinin duruşu manipülasyonların tesirini etkilemekle beraber masaj terapistinin fiziksel sağlığınıda etkiler.

Manipülasyonları, minimum efor ile maksimum etkinlikte uygulayabilmek, temel ergonomi prensiplerini bilerek doğru postür ile çalışmayı gerektirir. Derinlemesine uygulanan tekniklerde kol gücü yerine vücut ağırlığını kullanmak hem yorgunluğun hemde kas ve eklemlere gereksiz yere yüklenmenin engellenmesini sağlar. Vücut ağırlığını kullanmak basınç miktarının istenilen seviyede ayarlanması bakımındanda çok önemlidir. Hatalı postür, masaj terapistinin kas- iskelet sisteminde çeşitli bozukluklara yol açar. El, parmak, bilek ve kolların yanlış kullanılması sonucu kas ve tendonların mikrotravmaları ve sinir kompresyonlarına yol açar. Servikal redikülopati, kübital tünel sendromu, karpal tünel sendromu, torasik outlet sendromu, tendinit, tenosinovit gibi kümülatif travma hastalıklarına yol açar. Oysa bunların önlenmesi oldukça kolaydır. Masaj uygulamalarında en sık yapılan hatalardan biri eklemlere fizyolojik olmayan açılarda yüklenmektir. Bir örnek vermek gerekirse, dizler hafif fleksiyonda ve ayaklar sabit iken gövdenin döndürülmesi hem diz eklemi menisklerinde hemde lumbal intervertebral disklerin anulus fibrosis yapılarında yırtıcı kuvvetler meydana getirir. Eğilerek masaj uygulamak bel ve sırt problemlerine, vücut ağırlığını kullanmak yerine ekstiremite kuvvetini kullanmak boyun ve omuz problemlerine yol açar. Doğru postür ile ile uygulandığında daha az efor sarfedilir, solunum daha rahat gerçekleşir ve masaj terapistinin vücuduna yüklenecek mekanik stres önlenmiş olur.

Masaj uygulamalarında dokuların değerlendirilmesinde, fibrotik değişikliklerin tespitinde sık sık başparmaklardan yararlanılır. Baş parmak ile yapılan manipülasyonlarda aşırı ekstansiyonlardan kaçınılmalı parmak eklemleri üzerinde mekanik stres oluşturmamaya özen gösterilmelidir. Aynı şekilde bilek eklemi pozisyonlarınada dikkat edilmeli hiperekstansiyondan kaçınılmalıdır. Kısaca toparlamak gerekirse masaj terapisti çalışırken kendi sağlığını korumak üzere kuvvet oluşturmak için kas gücü yerine vücut ağırlığını kullanmalı, rahat ve derin solunum yapmalı, vücut mekaniklerine dikkat ederek zamanla oluşabilecek kümülatif travma hastalıklarına karşı önlem almalıdır. Aşağıda vücut mekaniklerinin doğru kullanılmasına birkaç örnek yer almaktadır.

Ekstremitelerde ve sırt bölgesinde uzunlamasına uygulanan efloraj manipülasyonları için en uygun duruş pozisyonu, masaj masasına paralel olarak bir bacak arkada, diğer bacak bir adım mesafesi önde durularak ellerin yaptığı hareket ile gövde ileri doğru hareket ederken vücut ağırlığı öndeki ayağa verilir ve hareket tamamlandığında ağırlık arka ayağa verilerek geri çekilinir. Bu sayede ekstremite kaslarına yüklenmeden vücut ağırlığı kollardan ellere aktarılır. Hareket yapılırken eğilme ve omurga rotasyonları yapılmamalıdır.

Petrisaj gibi bazı manipulasyonlar bulunulan bölgenin karşı tarafına uygulanır. Bu durumda sırt dik tutularak ayaklar birbirinden hafif açık olacak şekilde ağırlık her iki ayağa eşit olarak aktarılarak uygulanır.

Bir ayak önde diğeri arkada olacak şekilde, ayak mesafesi ise uygulanacak basınç miktarına göre ayarlanarak hareket yapılırken vücut ağırlığının öndeki ayağa aktarılması ile gerçekleştirilir. Vücut ağırlığı öndeki ayağa aktarılırken arkadaki ayağın topuğu yerden yükselir.

Vücut ağırlığının maksimum kullanılabileceği bir pozisyon ise ayaklar birbirine paralel ve birbirinden oldukça açık, kollar düz bir şekilde uzatılarak bir yere dayanırmış yada bir şeyi itermiş gibi gövde ağırlığının kollardan ellere aktarıldığı bir duruştur.

 

 

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller masajokulu.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2019