MASAJ UYGULAMALARINDA BASINÇ VE RİTİM

Masaj manipülasyonlarının basıncı, uygulanan bölgeye ve dokuların özelliklerine göre farklılıklar gösterir. Sırt bölgesinde uygulanan basınç miktarı ile karın bölgesinde uygulanan basınç miktarı aynı değildir. Basınç miktarı uygulanan kişinin ağrı toleransına görede değişiklikler gösterir.

Sertleşmiş ve gergin bölgelerde uygulanan terapötik masajın ağrısız olması mümkün değildir. Ancak profesyonel bir terapist masaja hafif baskılar ile başlayarak, dokuları yavaş yavaş gevşeterek, refleks kasılmalara sebep olmadan, dokuların duyarlılığı azaldıkça basınç miktarını kademeli olarak artırır.

Acı verme endişesi ile vücudu sıvazlama şeklinde yapılan masajlar gevşemenin ötesinde etki etmez. Yüzeysel manipulasyonlar sedatif etki ederken derin manipulasyonlar uyarıcı etki eder. Etkili bir masaj için dokuların gerilip esnetilmesi gerekir. Manipülasyonların etkinliğinde yalnızca derinlik değil uygulanan ritimde belirleyicidir ve düzenli bir ritimle uygulanmalıdır. En yavaş ritimle uygulanan manipülasyon efloraj iken en hızlı ritime sahip olan manipülasyon vibrasyondur.

Masajın süresi ise uygulanan bölgenin genişliğine, dokuların durumuna ve gereksinimlerine göre değişkenlik gösterir. Masaj uygulanan bölgenin masajı tamamlanıncaya kadar bir saniye için bile olsa el temasının kesilmesi masaj uygulanan kişinin gevşemesini engeller ve hatta tedirgin olmasına yol açar. Önemli ve dikkat edilmesi gereken başka bir hususta kişiye soğuk ellerle dokunmamaya dikkat edilmesidir. Masajdan önce eller mutlaka ısıtılmalıdır.

 

 

 

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller masajokulu.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2019