MASAJ HAKKINDA

Gelişen teknoloji ve tıp alanındaki ilerlemelere rağmen kas iskelet sistemin tedavisinde uygulanan manuel tedavi yöntemleri yüzyıllardır yaygın olarak kullanılmakta ve ve günümüzdede popülaritesini korumaya devam etmektedir. Manuel tedavilar arasında yer alan masaj, yüzyıllardır neredeyse tüm dünyada terapötik etkilerinden faydalanmak amacıyla fizik tedavi ve rehabilitasyon başta olmak üzere oldukça geniş kullanım alanına sahiptir.

Eklem hareket açıklığını artırmak, kas kontraktürlerini önlemek ve gidermek, adezyonları açmak, eklem ve kaslarda fleksibite sağlamak, beden mekaniğini korumak amacıyla manipulasyon, mobilizasyon, traksiyon,  germe ve masaj gibi manuel tedavi uygulamaları geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. Hastanın mevcut duruma göre tek başına yada rehabilitasyon protollerine entegre edilerek uygulanmaktadır.

İnsan sağlığını doğrudan etkileyen masaj uygulamaları,  çok iyi derecede anatomi, fizyoloji, patofizyoloji ve palpasyon becerilerini edinmiş olmayı gerektirmektedir. İyileştirme potansiyeline sahip bir değer olan masaj, eğitimli ve deneyimli ellerde etkin bir manipulatif tedavi yöntemi iken bilgisiz ve bilinçsiz ellerde ise insan sağlığına zarar veren bir suistimal aracına dönüşmektedir.

Masaj, vücut fonksiyonlarının iyileştirilmesini sağlamak amacıyla uygulanan dokuların yüzeysel ve derin katmanlarını uyaran manipulayonların kombinasyonudur. Gerektiğinde sıcak-soğuk uygulamalar, aktif-pasif eklem mobilizasyonları ve germe teknikleri ile kombine edilerek uygulanır. Yumuşak dokulara uygulanan çeşitli manipülasyonlar, deri, kas, fasya, eklem, tendon, ligament gibi yapıları uyarmak ve fonksiyonlarını iyileştirmekle kalmayıp, dolaşım sistemi, sinir sistemi, endokrin sistem, solunum sistemi, üriner sistem ve sindirim sistemini de uyararak bu sistemlerin faaliyetleri üzerinde çeşitli etkiler meydana getirerek fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlar. Doğrudan ve dolaylı etkileri, uygulandığı bölgede lokal olabileceği gibi, refleks yol ile iç organlara kadar ulaşır.

Masaj, kullanım amaçları ve etki mekanizmasına göre çeşitlilik göstermektedir. Örneğin; nöromuskuler masaj, yumuşak doku lezyonlarının değerlendirilmesi ve tedavisinde kullanılırken, manuel lenfa drenajı, lenfödem hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Günlük yorgunlukların giderilmesi ve dinlenme ihtiyacı üzerine kullanılan masajlar tüm vücuda uygulanırken, tedavi amacı ile uygulanan masajlar lokal olarak yapılmaktadır.

En etkili masaj şüphesiz elle uygulanan masajdır. Günümüzde üretilen çeşitli mekanik masaj cihazları olsada hiçbir cihaz elle yapılan masajın yerini tutamaz ve ancak manuel masaja yardımcı olarak kullanılabilir.

 

 

 

 

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller masajokulu.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2019