KAS YORGUNLUĞU VE SPAZM

Yoğun aktiviteler, kardiyovasküler hastalıklar gibi bir çok faktöre bağlı olarak kaslarda iç ortam dengesinin bozulması kas yorgunluklarını meydana getirir. Kaslar aşırı çalıştırıldıklarında kimyasal dengeleri bozularak güçsüzlük ve ağrı meydana gelir. ATP ihtiyacı, ATP üretiminden fazla olduğunda lifler uyarılara tam olarak yanıt veremeyerek kasılma güçleri azalır. Kaslar alışık oldukları kapasitenin üzerinde çalıştırıldıklarında dolaşım ve solunum sistemleri kaslara oksijen yetiştiremez ve oksijen defiziti meydana gelir. Fiziksel aktivite sırasında kasta biriken irritan asitlerin nosiseptörleri tahriş etmesi ile ağrı oluşur.

İstem dışı kas kasılmalarına spazm, ani ve şiddetli istemsiz kas kasılmalarına kramp adı verilir. Hastalıkların belirtisi olarak iç organların düz kaslarında da oluşur. İskelet kaslarında, kasların aşırı kullanılması, yaralanmalarda koruyucu olarak, dehidrasyon sebebi sodyum seviyesindeki azalma, bazı ilaçların yan etkileri, stres, nörolojik hastalıklar gibi sebeplerden meydana gelebilir.

Kas spazmları yalnızca ağrıya yol açmazlar. Ağrıların yanısıra başka sorunlarada sebebiyet verebilirler. Örneğin, servikal ve lumbal paravertebral kaslardaki spazmlar fıtıklara, tendonların kemiklere yapıştıkları alanlarda dejeneratif değişiklikler meydana getirebilirler.

Masaj ve germe uygulamaları ile dolaşım artar ve metabolik atıklar ven sistemine boşaltılır. Kasların dolaşımının artırılması kasların besin ve oksijen ihtiyacını karşılar. Nosiseptörler üzerindeki basınç azaltılarak ağrı ortadan kaldırılır.

 

 

 

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller masajokulu.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2019