GERİLİM BAŞ AĞRILARI

Gerginik ve stres faktörlerinin neden olduğu en yaygın baş ağrıları gerilim tipi ağrılardır. Çevresel faktörler, ekonomik sıkıntılar, ailevi sorunlar gibi etmenler baş ve boyun kaslarının kasılmalarına yol açarlar. Bu durum beraberinde baş ağrılarını getirir. Bunların yanısıra boynu sürekli aynı pozisyonda tutarak çalışmak, depresyon, wiplash gibi travmalar da gerilim tipi baş ağrılarına yol açar.

Masajın stres ve anksiyete azaltmadaki etkilerinden yararlanılır. Serotonin artışı ile ilişkili olarakta ağrıyı azaltmada etkili olduğu belirtilmiştir. Boyun bölgesinde uygulanan masaj ve germe bu bölgedeki kasların gevşemesini sağlar. Başa yansıma yapan tetik noktaların bulunduğu sternocleidomastoideus, splenius capitis, masseter, trapezius, levator scapula kasları ele alınmalıdır. Migren ağrılarında ise atak sırasında masaj kontraendikedir. Ataklar aralığında uygulanmalıdır.

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller masajokulu.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2019