GEBELİK

Gebelikte hormonel ve fizyolojik değişiklikler meydana gelmektedir. Düşük tehlikesi en çok ilk üç ay da görülmektedir. Gebeliklerin hemen hemen % 40 ı ilk üç ay da düşükle sonlanmaktadır. Özellikle sakrum bölgesine uygulanan masaj rahim kasılmalarını artırarak düşüğe yol açabildiği bir çok otorite tarafından kabul edilmektedir. Bu sebeple gebelikte ilk üç ay boyunca masaj kontraendikedir. Daha sonraki dönemlerde yapılacak masajlar ise hiçbir şekilde baskı olmaksızın sıvazlamalar şeklinde yapılmalıdır. Manuel lenfa drenajı en uygun yaklaşımdır.

Gebelik dönemlerinde progesteron artışı ile kanın pıhtılaşma yeteneğinin artmaktadır. Bunun sebebi doğum sırasında fazla kanamayı önlemek içindir. Bu durumda dolaşımı yavaşlatarak ödem ve varislere yol açabilir. Rahim ağırlığının basıncı pelvik damarların dolaşımını yavaşlatarak femoral ve safen venlerde tromboz oluşturabilir. Yani bir taraftan doğum sırasındaki kanamanın fazla oluşumu engellenirken diğer taraftan tromboz riski 4-5 kat artar. Periferik damarlarda oluşan tromboz kızarıklık, ağrı ve hassasiyetle belirti verir. Derin ven trombozları ise uyluk ve bacakta ağrı, hassasiyet ve ödem şeklinde belirti verir. Eğer herhangi bir tromboz oluşmamış ise yüzeysel sıvazlamalar şeklinde yapılan masajlar anne adayının dolaşımnı artırarak tromboz oluşumunu ve bununla beraber aynı zamanda ödemi de engeller. Sedatif etkiyle rahatlatır. Ancak tromboz oluşmuş ise bu durumda kesinlikle masaj kontraendikedir.

Doğum sonrası masaj sistemik dolaşımı artırarak doku metabolizmasını iyileştirir. Stres düzeylerinin azalması ile süt üretimi artar. Hamilelik dönemlerinde meydana gelen sırt ağrıları lohusalık dönemlerinde ısrarla devam edebilir. Bu alanlarda uygulanan derin masaj teknikleri ağrıları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Doğum sezeryan ameliyatı ile gerçekleşmişse yara dokuları tamamen iyileşmeden karın bölgesinde masaj kontraendikedir.

 

 

 

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller masajokulu.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2019