FİBROSİS VE KONTRAKTÜRLER

Çizgili kas hücreleri, sinir hücreleri gibi hücrelerin doğumdan sonraki yaşam sürecinde mitoz bölünme gibi bir yetenekleri olmadığı için zedelendiklerinde oluşan defektler yoğun kolajen birikimi ile onarılır ve skar dokusu ile sonuçlanır. Kas ve eklemlerde meydana gelen fibrozis, kasılabilir dokuların kontraksiyon kabiliyetini ve elastikiyetini kaybetmelerine yol açar. Tekrarlayan mikrotravmalar, yaralanmalar, kas ve eklem romatizmaları, posturel bozukluklar, aşırı kullanma gibi bir çok durum fibrozis ile sonuçlanabilir.

Kaslar uzun süre kasılı kalır ve kullanılamazlar ise o kaslara ait tendonlar kısalır. Kaslarda fibröz skar dokuları gelişebilir. Kaslardaki kısalma, bağlı bulunduğu kemiği çekerek eklemin anormal postür almasına yol açar. Kontraktür oluştuktan sonra geri dönüşü mümkün olmayacaktır. Zamanında alınan önlemler kalıcı kontraktürlere engel olabilir.

Nöromuskuler masaj, transvers friksiyon masajı ve pasif germe gibi yöntemler ile fibrosis ve kontraktürler önlenebilir. Kas ve eklemlerde oluşan adezyon ve skarların gevşemesi sağlanır. Fibrotik nodüller azaltılır.

 

 

 

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller masajokulu.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2019