FELÇ (İNME)

Vücudun bir bölümünün motor faaliyetlerinin geçici yada kalıcı olarak tamamen yada kısmen işlevsiz hale gelmesidir. Beyin damarlarının tıkanması yada kanaması sonucunda belirli bir bölgedeki hücrelerin oksijensiz kalarak ölümü ile gerçekleşen bir nörolojik hastalıktır. Vücudun hangi bölümlerinin fonsiyonlarını idare eden alanda meydana geldiyse vüsudun o bölümlerinin fonsiyonları kaybolur. Hayati merkezlerde meydana gelirse ölümle sonuçlanır. Yüksek tansiyon, damar sertliği, kalp ritim bozulkukları, ciddi travmalar risk faktörleridir.

Çoğu durumlarda etkilenen ekstremitelerde duyu kayıpları vardır ve hastanın baskılara tepki vermesi imkansızdır. Bu sebeple basınç minimum düzeyde uygulanmalıdır. Durumu iyiye gittikçe basınçlar artırılır. Derideki sinir uçlarının uyarılmasının kaybedilen hissiyatın geliştirdiği söylenmektedir. Masaj, kas sertliklerini azalmaya yardımcı olur. Kontraktürleri azaltmak için özellikle spastik kaslara uygulanır. Aynı zamanda vazodilatasyona yardımcı olur.

Gevşek kaslarda nöromuskuler sistemi geliştirmek ve kasın kasılma kabiliyetini artırmak için uygulanır. Eklem sertliklerinin oluşmasını engellemek için eklem hareketleri ve eklemlerin masajı çok önemlidir. Uzun süreli yatak istirahati durumunda derinin hiperemisini artırarak derinin beslenmesini ve bası yaralarının oluşumunu engeller. Sürekli yatan hastalarda sindirim sistemi sorunları oluşur. Abdominal bölgeye uygulanan masaj sindirime yardımcı olur. Kabızlık ve gaz gibi sorunları önler ve çözer. Bu tür hastalarda oluşan depresyon durumları için de masajın olumlu desteği tartışmasızdır. Tüm bu faydalarının yanısıra kan dolaşımını artırarak olası dolaşım sorunlarını engeller. 

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller masajokulu.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2019