DOKULARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

İnsan sağlığını doğrudan etkileyen masaj, çok iyi derecede anatomi, fizyoloji, patoloji bilgisine aynı zamanda dokuları değerlendirebilme ve manipüle edebilme becerisine sahip eğitimli masaj terapistleri tarafından uygulanmalıdır. Olumlu etkilerinden doğru bir şekilde faydalanabilmek, dokuları çok iyi tanımak, yapı ve fonksiyonlarını bilmek, dokuları değerlendirebilmek, uygun manipülasyonlara karar verebilmek, gerekli basınç miktarı ve süreyi belirleyebilmek gibi bir çok bilgi ile beraber yeterli düzeyde teknik bilgi ve gerekli psikomotor becerileride edinmiş olmak ile mümkündür.

El, dokunma duyusunun en hassas ve kavrama yeteneği bakımından en gelişmiş organıdır. Damar, sinir, kas, tendon ve ligamentlerin eksiksiz ve uyumlu çalışması ile bir çok karmaşık ve kompleks faaliyetler meydana getirir.

Palpasyon becerileri, dokuların değerlendirilmesi ve tedavisi bakımından masajın kilit noktasıdır. Masaj, öncelikle bağdokusunun palpasyon ile değerlendirilmesini gerektirir. Dokuların değerlendirilmesinde bağdokusunun yüzeysel katmanlarından başlanarak kademeli olarak derin katmanlarına kadar palpe edilir. Konnektif doku teknikleri ve nöromuskuler teknikler dokuların değerlendirilmesi ve tedavisinde en etkin yöntemlerdir.

Derinin gözlemlenmesi, bölgenin masaja uygun olup olmadığının tespitinin yapılması önemli bir ayrıntıdır. Deride oluşan bazı lezyonlar masaj uygulamalarına engel teşkil edebilir. Derinin rengi ve ısısı bazı hastalıkların belirtisi yada deriye ait bir hastalık olarak belirti verebilir. Örneğin, derinin iltihaplı hastalıklarında aktif eritem gözlemlenir ve masaj kontraendikedir. Lokal ısı artışı ile birlikte renk canlı kırmızıdır. Başka bir örnek ise masaj ile uğraşanların sık sık karşılaştığı sedef hastalığıdır. Bazı hastalarda küçük bir bölgede, bazı hastalarda ise geniş bir alana yayılmış olarak görülür. Sedef bir cilt hastalığı olup başka organların bozuklukları ile ilişkili değildir. Tedavisi mümkündür ancak kronik bir rahatsızlık olduğu için belirli aralıklarla tekrar edebilme özelliğine sahiptir. Keskin sınırlar içerisinde kırmızı renkli ve üzerinde sedef renkli kabuklanmalar görülür. Bu durumda akut aşamada masaj kontraendikedir. Akut evrelerin dışında ise özellikle tavsiye edilir. Cilt üzerinde gözlemlenen anormal durumlar dikkatlice değerlendirilerek masajın uygun olup olmadığına karar verilmelidir.

Dokuların palpasyon ile değerlendirilmesi öncelikle derinin elastikiyetinin kontrolü ile başlar. Bazı iç organların bozukluğu deri ve deri altı dokularda gerginlik ve dokunmaya aşırı hassasiyet ile belirti verebilirler.

Yüzeysel fasyanın palpasyonunda yağ bezeleri, adezyonlar, fibrozit, tetik noktalar gibi bir çok doku değişikleri nöromuskuler masaj teknikleri ve konnektif doku teknikleri ile kolaylıkla tespit edilebilir.

Yumuşak dokuların palpasyonunda, herhangi bir organın rahatsızlığı, doku irritasyonları, sinir irritasyonları yada enflamasyon sebebi ile aşırı hassasiyet ile belirti verebilir. Masaj uygulamaları sırasında bir çok sebebe bağlı olarak ağrı ortaya çıkabilir. Artan metabolitler, selülitler, fibrozitler, tetik noktalar, kas gerginlikleri gibi bir çok faktör masaj uygulamalarında ağrı oluşturabilir. Eklemlerde oluşan şişlikler ve ısı artışı iltihaplı romatizmaların belirtileri olabilir. Bunlara benzer bir çok doku değişikliği masaj uygulamaları sırasında belirlenebilir.

 

 

 

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller masajokulu.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2019