BEL VE BOYUN FITIKLARI

Vertebral kolon kafatasının hemen altından başlayarak kuyruk sokumuna kadar devam eden birbirleriyle eklem yaparak üst üste dizilmiş 33-34 vertebradan meydana gelen içerisinde medulla spinalisi barındıran bir kolondur. Vertebraların arasında amortisör görevi yaparak vertebralara binen yükü absorbe eden intervertebral disk denen yapılar bulunur. Disklerin iç kısımları nukleus pulposus denen yumuşak bir dokudan oluşur. Bu yapıyı çevreleyen kısım ise anulus fibrosis denen daha sert bir dokudur.

 

Yaşın ilerlemesi, fiziksel zorlamalar, travmalar anulus fibrosisin yırtılıp nukleus pulposusun çeşitli yönlerde taşmalarına sebep olur. Taşan doku, çevresindeki sinir köküne baskı yaparak ağrı, uyuşma, kas gücü kayıpları, güçsüzlükler gibi bulgulara yol açar.

Servikal vertebralarda oluşursa boyun, sırt ve kollara yayılan ağrı ve uyuşmalar, lumbal vertebralarda oluşursa bel, uyluk, bacak, topuk ve parmaklara kadar yayılan ağrı ve uyuşukluk meydana gelir.

Masaj sırasında hastanın pozisyonlanması çok önemlidir. Yüz üstü yatırılmaz. Oturur pozisyonda veya yan yatış pozisyonunda uygulanmalıdır. İlk seanslar fıtık çevresi ödemi azaltmak için hafif ve baskısız olmalıdır. Ödem çözüldükçe ağrı azalacaktır. İlerleyen seanslarda paravertebral kasları kuvvetlendirmek, lokal dolaşımı artırmak ve tamir mekanizmasını geliştirmek için uyarıcı manipülasyonlar tercih edilmelidir. Cerrahi aşamadaki bir fıtık için masaj kontraendikedir.

 

 

 

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller masajokulu.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2019