ASTIM

Çeşitli uyaranlarla bronkokonstriksiyon yada enflamasyon sebebiyle nefes alıp vermeyi zorlaştıran bir solunum yolu hastalığıdır. Bronkodilatör ve anti-enflamatuar ilaçlarla tedavi edilir. Tedavi edilmeyen kronikleşen astım koah ile sonuçlanabilir.

Masaj uygulamalarının solunum fonksiyonları üzerinde artışa yardımcı olduğu belirtilmiştir ( Barr ve Talitz 1970). Masaja sempatik bir tepki bronkodilatasyon ile akciğerlerde hacim artışı olduğu kabul edilmektedir. Paravertebral kaslarda uygulanan masaj bronşlarda spazmı azaltacaktır. Astım stresle de tetiklenebildiği için düzenli aralıklarla uygulanarak stes azaltılmalıdır. Ataklar arasında, gerilen solunum kaslarının ( pectoral, latissimus dorsi, karın kasları, skalen kaslar) masaj uygulanmalıdır. İntercostal alanlarda lokal dolaşımı ve lenfa akımını artıracak masaj teknikleride bu kasların gevşemelerini sağlayacaktır. Ancak akut bronşit ve pnömoni gibi durumlarda masaj kontraendikedir.

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller masajokulu.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2019